Vevelstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vevelstad (kthjellim).


Vevelstad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Vevelstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ken-Richard Hansen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°40′V 12°31′L / 65.667°V 12.517°L / 65.667; 12.517 (Vevelstad)Koordinatat: 65°40′V 12°31′L / 65.667°V 12.517°L / 65.667; 12.517 (Vevelstad)
Sipërfaqja 539 km2
Popullsia 485 banorë 2008
Dendësia 0,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vevelstadværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0529
Vevelstad is located in Norvegjia
Vevelstad
Vevelstad
Vevelstad – harta_foto
www.vevelstad.kommune.no

Vevelstad është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 539 km² dhe popullsi 485 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]