Herøy (Nordland)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Herøy (kthjellim).


Herøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Herøy (Nordland)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Herøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arnt-Frode Jensen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°0′V 12°13′L / 66.000°V 12.217°L / 66.000; 12.217 (Herøy)Koordinatat: 66°0′V 12°13′L / 66.000°V 12.217°L / 66.000; 12.217 (Herøy)
Sipërfaqja 65 km2
Popullsia 1.748 banorë 2004
Dendësia 26,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Herøfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1832
Vendndodhja
Herøy is located in Norvegjia
Herøy
Herøy
Herøy – harta_foto
www.heroy-no.kommune.no

Herøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 65 km² dhe popullsi 1748 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Herøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]