Bø (Nordland)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bø (kthjellim).


—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bø (Nordland)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Straume
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Sture Pedersen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°41′V 14°34′L / 68.683°V 14.567°L / 68.683; 14.567 ()Koordinatat: 68°41′V 14°34′L / 68.683°V 14.567°L / 68.683; 14.567 ()
Sipërfaqja 247 km2
Popullsia 3.041 banorë 2004
Dendësia 12,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bøfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1915
Vendndodhja
Straume is located in Norvegjia
Straume
Straume
Bø – harta_foto
www.boe.kommune.no

është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 247 km² dhe popullsi 3041 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]