Rana (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rana (kthjellim).


Rana
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Mo i Rana
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Geir Waage (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°22′V 14°20′L / 66.367°V 14.333°L / 66.367; 14.333 (Rana)Koordinatat: 66°22′V 14°20′L / 66.367°V 14.333°L / 66.367; 14.333 (Rana)
Sipërfaqja 4.460 km2
Popullsia 25.309 banorë 2004
Dendësia 5,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ranværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0228
Rana – harta_foto
www.rana.kommune.no

Rana është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 4460 km² dhe popullsi 25309 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]