Dønna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dønna (kthjellim).


Dønna
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Dønna

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Solfjellsjøen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Steinar Horsgård (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°5′V 12°31′L / 66.083°V 12.517°L / 66.083; 12.517 (Dønna)Koordinatat: 66°5′V 12°31′L / 66.083°V 12.517°L / 66.083; 12.517 (Dønna)
Sipërfaqja 194 km2
Popullsia 1.543 banorë 2004
Dendësia 7,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Dønnværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1813
Vendndodhja
Solfjellsjøen is located in Norvegjia
Solfjellsjøen
Solfjellsjøen
Dønna – harta_foto
www.donna.kommune.no

Dønna është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 194 km² dhe popullsi 1543 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Dønna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]