Steigen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Steigen (kthjellim).


Steigen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Steigen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Leinesfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Asle Schrøder (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°47′V 15°10′L / 67.783°V 15.167°L / 67.783; 15.167 (Steigen)Koordinatat: 67°47′V 15°10′L / 67.783°V 15.167°L / 67.783; 15.167 (Steigen)
Sipërfaqja 1.007 km2
Popullsia 2.863 banorë 2004
Dendësia 2,84 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Steigværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0417
Vendndodhja
Leinesfjord is located in Norvegjia
Leinesfjord
Leinesfjord
Steigen – harta_foto
www.steigen.kommune.no

Steigen është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1007 km² dhe popullsi 2863 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Steigen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]