Gildeskål

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gildeskål (kthjellim).


Gildeskål
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gildeskål

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Inndyr
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Walter Pedersen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°1′V 14°4′L / 67.017°V 14.067°L / 67.017; 14.067 (Gildeskål)Koordinatat: 67°1′V 14°4′L / 67.017°V 14.067°L / 67.017; 14.067 (Gildeskål)
Sipërfaqja 662 km2
Popullsia 2.096 banorë 2007
Dendësia 3,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gildeskålfjerding ose Gildeskålværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2023
Vendndodhja
Inndyr is located in Norvegjia
Inndyr
Inndyr
Gildeskål – harta_foto
www.gildeskal.kommune.no

Gildeskål është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 662 km² dhe popullsi 2096 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]