Bindal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bindal (kthjellim).


Bindal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Terråk
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Magne Paulsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°5′V 12°35′L / 65.083°V 12.583°L / 65.083; 12.583 (Bindal)Koordinatat: 65°5′V 12°35′L / 65.083°V 12.583°L / 65.083; 12.583 (Bindal)
Sipërfaqja 1.265 km2
Popullsia 1.804 banorë 2004
Dendësia 1,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bindaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1929
Terråk is located in Norvegjia
Terråk
Terråk
Bindal – harta_foto
www.bindal.kommune.no

Bindal është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1265 km² dhe popullsi 1804 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bindal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]