Lødingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lødingen (kthjellim).


Lødingen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lødingen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Lødingen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Vibeke Tveit (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°24′V 15°34′L / 68.400°V 15.567°L / 68.400; 15.567 (Lødingen)Koordinatat: 68°24′V 15°34′L / 68.400°V 15.567°L / 68.400; 15.567 (Lødingen)
Sipërfaqja 524 km2
Popullsia 2.386 banorë 2004
Dendësia 4,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lødingsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0926
Vendndodhja
Lødingen is located in Norvegjia
Lødingen
Lødingen
Lødingen – harta_foto
www.lodingen.kommune.no

Lødingen është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 524 km² dhe popullsi 2386 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]