Alstahaug

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alstahaug (kthjellim).


Alstahaug
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Alstahaug

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Sandnessjøen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Stig Sørra (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°57′V 12°34′L / 65.950°V 12.567°L / 65.950; 12.567 (Alstahaug)Koordinatat: 65°57′V 12°34′L / 65.950°V 12.567°L / 65.950; 12.567 (Alstahaug)
Sipërfaqja 187 km2
Popullsia 7.378 banorë 2004
Dendësia 39,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Alstahaugværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1622
Vendndodhja
Sandnessjøen is located in Norvegjia
Sandnessjøen
Sandnessjøen
Alstahaug – harta_foto
www.alstahaug.kommune.no

Alstahaug është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 187 km² dhe popullsi 7378 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]