Røst

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Røst (kthjellim).


Røst
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Røst
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Paul Rånes (Kp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°31′V 12°5′L / 67.517°V 12.083°L / 67.517; 12.083 (Røst)Koordinatat: 67°31′V 12°5′L / 67.517°V 12.083°L / 67.517; 12.083 (Røst)
Sipërfaqja 11 km2
Popullsia 617 banorë 2004
Dendësia 56,09 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bindaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0121
Røst is located in Norvegjia
Røst
Røst
Røst – harta_foto
www.rost.kommune.no

Røst është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 11 km² dhe popullsi 617 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Røst – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]