Hamarøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hamarøy (kthjellim).


Hamarøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hamarøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Oppeid
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jan-Folke Sandnes (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°4′V 15°47′L / 68.067°V 15.783°L / 68.067; 15.783 (Hamarøy)Koordinatat: 68°4′V 15°47′L / 68.067°V 15.783°L / 68.067; 15.783 (Hamarøy)
Sipërfaqja 1.031 km2
Popullsia 1.821 banorë 2006
Dendësia 1,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hamarøying ose Hamarøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0101
Vendndodhja
Oppeid is located in Norvegjia
Oppeid
Oppeid
Hamarøy – harta_foto
www.hamaroy.kommune.no

Hamarøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1031 km² dhe popullsi 1821 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]