Hadsel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hadsel (kthjellim).


Hadsel
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hadsel

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Stokmarknes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Reidar Johnsen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°32′V 14°49′L / 68.533°V 14.817°L / 68.533; 14.817 (Hadsel)Koordinatat: 68°32′V 14°49′L / 68.533°V 14.817°L / 68.533; 14.817 (Hadsel)
Sipërfaqja 566 km2
Popullsia 8.039 banorë 2004
Dendësia 14,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hadselværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0423
Vendndodhja
Stokmarknes is located in Norvegjia
Stokmarknes
Stokmarknes
Hadsel – harta_foto
www.hadsel.kommune.no

Hadsel është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 566 km² dhe popullsi 8039 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hadsel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]