Evenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Evenes (kthjellim).


Evenes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Evenes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Bogen i Ofoten
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Sami
Kryekomunari Jardar Jensen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°32′V 16°55′L / 68.533°V 16.917°L / 68.533; 16.917 (Evenes)Koordinatat: 68°32′V 16°55′L / 68.533°V 16.917°L / 68.533; 16.917 (Evenes)
Sipërfaqja 252 km2
Popullsia 1.444 banorë 2004
Dendësia 5,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Evenesværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0434
Vendndodhja
Bogen i Ofoten is located in Norvegjia
Bogen i Ofoten
Bogen i Ofoten
Evenes – harta_foto
www.evenes.kommune.no

Evenes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 252 km² dhe popullsi 1444 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Evenes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]