Andøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Andøy (kthjellim).


Andøy
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Andøy.svg
Pamje nga Andøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Andenes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jonni Helge Solsvik (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°5′V 15°45′L / 69.083°V 15.750°L / 69.083; 15.750 (Andøy)Koordinatat: 69°5′V 15°45′L / 69.083°V 15.750°L / 69.083; 15.750 (Andøy)
Sipërfaqja 656 km2
Popullsia 5.245 banorë 2006
Dendësia 8 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Andværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0929
Vendndodhja
Andenes is located in Norvegjia
Andenes
Andenes
Andøy – harta_foto
www.andoy.net

Andøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 656 km² dhe popullsi 5245 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Andøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]