Brønnøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Brønnøy (kthjellim).


Brønnøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Brønnøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Brønnøysund
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kjell H. Trælnes (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°28′V 12°24′L / 65.467°V 12.400°L / 65.467; 12.400 (Brønnøy)Koordinatat: 65°28′V 12°24′L / 65.467°V 12.400°L / 65.467; 12.400 (Brønnøy)
Sipërfaqja 1.042 km2
Popullsia 7.565 banorë 2004
Dendësia 7,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Brønnøyfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1145
Vendndodhja
Brønnøysund is located in Norvegjia
Brønnøysund
Brønnøysund
Brønnøy – harta_foto
www.bronnoy.kommune.no

Brønnøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1042 km² dhe popullsi 7565 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]