Vefsn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vefsn (kthjellim).


Vefsn
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vefsn

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Mosjøen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jann-Arne Løvdahl (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°47′V 13°15′L / 65.783°V 13.250°L / 65.783; 13.250 (Vefsn)Koordinatat: 65°47′V 13°15′L / 65.783°V 13.250°L / 65.783; 13.250 (Vefsn)
Sipërfaqja 1.928 km2
Popullsia 13.473 banorë 2004
Dendësia 6,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vefsning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1511
Vendndodhja
Mosjøen is located in Norvegjia
Mosjøen
Mosjøen
Vefsn – harta_foto
www.vefsn.kommune.no

Vefsn është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1928 km² dhe popullsi 13473 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vefsn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]