Ballangen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ballangen (kthjellim).


Ballangen
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Ballangen.svg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Ballangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Anne-Rita Nicklasson
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°18′V 16°44′L / 68.300°V 16.733°L / 68.300; 16.733 (Ballangen)Koordinatat: 68°18′V 16°44′L / 68.300°V 16.733°L / 68.300; 16.733 (Ballangen)
Sipërfaqja 931 km2
Popullsia 2.623 banorë 2009
Dendësia 2,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ballangsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1554
Ballangen is located in Norvegjia
Ballangen
Ballangen
Ballangen – harta_foto
www.ballangen.kommune.no

Ballangen është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 931 km² dhe popullsi 2623 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]