Sømna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sømna (kthjellim).


Sømna
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sømna

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Vik i Helgeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Edmund Dahle (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°19′V 12°10′L / 65.317°V 12.167°L / 65.317; 12.167 (Sømna)Koordinatat: 65°19′V 12°10′L / 65.317°V 12.167°L / 65.317; 12.167 (Sømna)
Sipërfaqja 194 km2
Popullsia 2.047 banorë 2007
Dendësia 10,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sømnværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1124
Vendndodhja
Vik i Helgeland is located in Norvegjia
Vik i Helgeland
Vik i Helgeland
Sømna – harta_foto
www.somna.kommune.no

Sømna është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 194 km² dhe popullsi 2047 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sømna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]