Moskenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Moskenes (kthjellim).


Moskenes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Moskenes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Reine
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lillian Hansen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°55′V 12°57′L / 67.917°V 12.950°L / 67.917; 12.950 (Moskenes)Koordinatat: 67°55′V 12°57′L / 67.917°V 12.950°L / 67.917; 12.950 (Moskenes)
Sipërfaqja 119 km2
Popullsia 1.212 banorë 2004
Dendësia 10,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bindaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0623
Vendndodhja
Reine is located in Norvegjia
Reine
Reine
Moskenes – harta_foto
www.moskenes.kommune.no

Moskenes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 119 km² dhe popullsi 1212 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]