Grane (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Grane (kthjellim).


Grane
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Trofors
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Ivar Lamo (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°24′V 13°30′L / 65.400°V 13.500°L / 65.400; 13.500 (Grane)Koordinatat: 65°24′V 13°30′L / 65.400°V 13.500°L / 65.400; 13.500 (Grane)
Sipërfaqja 2.009 km2
Popullsia 1.536 banorë 2004
Dendësia 0,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Graneværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1445
Trofors is located in Norvegjia
Trofors
Trofors
Grane – harta_foto
www.grane.kommune.no

Grane është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2009 km² dhe popullsi 1536 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Grane – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]