Bodø

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bodø (kthjellim).


Bodø
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Bodø.svg
Pamje nga Bodø

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Bodø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Odd-Tore Fygle (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°18′V 14°32′L / 67.300°V 14.533°L / 67.300; 14.533 (Bodø)Koordinatat: 67°18′V 14°32′L / 67.300°V 14.533°L / 67.300; 14.533 (Bodø)
Sipërfaqja 1.392 km2
Popullsia 46.049 banorë 2007
Dendësia 33,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bodøværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1627
Vendndodhja
Bodø is located in Norvegjia
Bodø
Bodø
Bodø – harta_foto
www.bodo.kommune.no

Bodø është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1392 km² dhe popullsi 46049 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Lokalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bodø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]