Jump to content

Sllovakia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sllovakia
Flag
Televizioni transmetuesSTV
Eventi përzgjedhësEurosong (2009->)
Paraqitjet
Paraqitjet4
Paraqitja e parë1994
Rezultatet më të mira18-të ; 1996
Rezutatet jo të miraPara Fundit GjF ; 2009
Link
Faqja zyrtare: Sllovakia në Eurovizion


SllovakiaFestivalin Evropian të Këngës filloi pjesëmarrjen në vitin 1994. I interesuar si shtet pjesëmarrës Sllovakia mori pjesë në një seleksion të disa shteteve në vitin 1993 por nuk u kualifikua të merrte pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 1993. Në vitin 1994 Sllovakia bëri debitimin dhe mori vendin e 19-të me 15 pikë. Në vitin 1995 Sllovakia u largua nga Festivali Evropian i Këngës por vitin 1996 në Norvegji bëri kthimin. Gjithashtu pas Festivalit Evropian të Këngës 1997 Sllovakia prap u largua. Vitin 1998 Sllovakia u kthye dhe mori vendin e 21-të me 8 pikë.

1999, Sllovakia u tërhoq nga Eurovizioni duke mos u kthyer për 10 vjet.

Në vitin 2009 pikërisht në Festivalin Evropian të Këngës 2009MoskëRusisë, Sllovakia bëri kthimin pas 10 vjetësh.

Si riprezantues të herës së 4 ishin 2 këngëtarë të njohur Sllovak Kamil Mikulčík dhe Nela Pocisková të cilët nuk ishin aq të gëzuar për rezultatet dhe morën vendin e para-fundit me 8 pikë.

Sllovakia ka bëri konfirmimin e pjesëmarrjes edhe për Festivalin Evropian të Këngës 2010 që do mbahet në Oslo.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Performuesi Kënga Finale Pikët Gjysmë Pikët
1994 Tublatanka "Nekonečná pieseň" 19 15
1996 Marcel Palonder "Kým nás máš" 18 19
1998 Katarína Hasprová "Modlitba" 21 8
2009 Kamil Mikulčík dhe Nela Pocisková "Leť tmou" 18 8
2010 Kristína Peláková[1][2] "Horehronie"[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Brey, Marco (2010-02-27). "Kristína to represent Slovakia!". European Broadcasting Union. Marrë më 27 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Klier, Marcus (2010-02-27). "Slovakia sends Kristina to the Eurovision Song Contest". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 27 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]