Serbia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serbia
Flag
Televizioni transmetuesRTS
Eventi përzgjedhësBeovizija
Paraqitjet
Paraqitjet3
Paraqitja e parë2007
Rezultatet më të mira1-rë ; 2007
Rezutatet jo të mira10-të Gjf ; 2009
Link
Faqja zyrtare: Serbia në Eurovizion

Serbia si shtet i ndarë nga Serbia dhe Mali i Zi filloi pjesëmarrjen në vitin 2007HelsinkiFinlandës. Shteti Serb ka bërë 3 paraqitje një-herë dhe atë që Serbinë e bën më të veçantë janë rezultatet shumë të mira të saj. Në vitin e parë për Serbinë këngëtarja Marija Šerifović fitoi Festivalin në vitin 2007 duke grumbulluar kështu 298 pikë në gjysmë-finale (Rekord) dhe 268 pikë në Finale. Kënga fituese e vitit 2007 për Serbinë ishte kënga Molitva ose në shqip " Lutja ". Pas fitores së Serbisë sipas rregullave Serbia duhej të udhëheqte Festivalin Evropian të Këngës 2008Beograd. Në atë vit morën pjesë gjithesj 42 shtete. Shtet i ri në vitin 2008 ishte San Marino. Performuesja e dytë për Serbinë ishte Jelena Tomašević me këngën Oro e cila nga 25 shtete në finale dhe më shumë se 20 tjerën në Gjysmë-Finale Serbia ishte automatike në finale dhe mori vendin e 6-të nga 25. Kjo shënoi rezultatet e 2-ta më të mira për këtë shtet.

Vitin 2009 në Moskë, Rusi Beovizijën 2009 e fitoi Marko Kon dhe Milaan të cilët morën si çmim riprezantimin e Serbisë për herë të 3-të. Serbia në vitin 2009 nuk shënoi rezultate të mira duke ngelur në gjysmë-finale e 10-ta me 60 Pikë.Kënga e Serbisë në vitin 2009 quhej Cipela apo në shqip " Këpuca ".

Gjithashtu RTS- Radio televizioni i Serbisë konfirmoi pjesëmarrjen në nëntor të vitit 2009 për pjesëmarrje në Oslo për herë të 4-të.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
X
Larguar/diskualifikuar
Year Artist Titulli Gjuha Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Marija Šerifović "Molitva" (Молитва) Serbisht 1 268 1 298
Jelena Tomašević feat. Bora Dugić "Oro" (Оро) Serbisht 6 160 Shteti pritës
Marko Kon & Milan Nikolić "Cipela" (Ципела) Serbisht Nuk u kualifikua 10 60
Milan Stanković "Ovo je Balkan" (Ово је Балкан) Serbisht 13 72 5 79
Nina "Čaroban" (Чаробан) Serbisht 14 85 8 67
Željko Joksimović "Nije ljubav stvar" (Није љубав ствар) Serbisht 3 214 2 159
Moje 3 "Ljubav je svuda" (Љубав је свуда) Serbisht Nuk u kualifikua 11 46
Bojana Stamenov "Beauty Never Lies" Anglisht 10 53 9 63
Sanja Vučić ZAA "Goodbye (Shelter)" Anglisht 18 115 10 105
Tijana Bogićević "In Too Deep" Anglisht Nuk u kualifikua 11 98
Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) Serbisht[1] 19 113 9 117
Nevena Božović "Kruna" (Круна) Serbisht 18 89 7 156
Hurricane "Hasta la vista" Serbisht Festivali u anulua X
Hurricane "Loco Loco" Serbisht


* Rregullat e reja të eurovizionit kanë shtuar jurinë të bëjë pjesë në votim, 9 kualifikohen automatikisht dhe 1 e zgjedh Juria.Atë vit Serbia mori vendin e 10-të por juria zgjodhi Kroacinë në vend të Serbisë.

Organizatorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi Prezantuesi (it)
2008 Serbia Beograd Beogradska Arena Jovana Janković (Gazetare) dhe Željko Joksimović (Këngëtarë)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Everything you need to know about Eurovision—and its decades of glorious camp". Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2018. Marrë më 13 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)