Dima Bilan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dima Bilan në Vitin 2007

Per me teper shiko versionin angles [Bilan(angl)] Dima Bilan është këngëtar rus i cili fitoi vendin e dyte Eurovizionin me 2006 për herë të parë me kengen "Never Let You Go". Ai gjthashtu fitoi vendin e pare ne Eurovizionin e 2008 ne Beograd. Ai ka pasur shume hite ne Rusi Emri i vërtetë i Dima Bilan është Viktor Nikolaevich Belan. Dima Bilan lindi në dhjetor të vitit 1981 në Ust-Xheguta

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bilani u lind në dhjetor të vitit 1981 në Ust-Xheguta. Karriera e tij do te fillonte me 2006 ku televizioni rus "Channel One" do ta zgjidhte per ta perfaqesuar Rusine ne Eurovizionin e vitit 2006 ne Athine me kengen "Never Let You Go" ku arriti te merrte vendin e dyte dhe njekohesisht duke realizuar perfaqesimin me te arrire qe ka marre ky shtet ne Eurovizion. Ne shtator te 2006 ai arriti te fitonte Cmimin per artistin dhe kengen me te mire ne MTV Cmimet Muzikore Ruse dhe ne 2 nentor perfaqesoi Rusine ne MTV EMA ne Kopenhage.

Ne 2008 Bilan do te fitoje vendin e pare ne Eurovision 2008 me kengen "Believe" ne bashkepunim me violinistin Edvin Marton dhe Evgeni Plushenko. Ai morri 272 pike dhe nder kto 7 vleresime ishin 12 pikeshe. Fitorja do te shpallej me 24 maj 2008 ku do te kishte nje konflikt te vogel mes nje shteti tjeter, Ukraines.

Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenge studioje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003: Ya Nochnoy Huligan (Jam nje huligan nate)
 • 2004: Na Beregu Neba (Ne bregun e qiellit)
 • 2006: Vremya reka (Koha eshte lume)
 • 2008: Protiv pravil (Kunder rregullave)
 • 2009: Believe (Beso)
 • 2011: Mechtatel (Enderrimtar)
 • 2013: Dotyanis (Mberrij)
 • 2015: Ne molchi (Mos ji i urte)
 • 2017: Egoist

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2011: BEST. Ot Hooligana do Mechtatelya (ME TE MIRAT. Nga Huligen tek Endrrimtar)

Kenge solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003 — Ты, только ты (Ti, vetem)
 • 2004 — Ты должна рядом быть (Ti duhet te jesh afer meje)
 • 2004 — Not That Simple (Versioni anglez i "Ты должна рядом быть")
 • 2006 — Я тебя помню (Une te kujtoj)
 • 2006 — Never Let You Go (Versioni anglezi i "Так устроен этот мир")
 • 2006 — Это была любовь (Ishte dashuri)
 • 2008 — Believe (Versioni anglez i "Всё в твоих руках")
 • 2008 — Lonely (Versioni anglez i "Тоска")
 • 2009 — Dancing Lady (Versioni anglez i "Со мною")
 • 2009 — Lady (Zonje)
 • 2009 — Это модно (Eshte mode)
 • 2009 — Changes (Versioni anglez "Больно")
 • 2010 — По парам (Ne dyshe)
 • 2010 — Safety (ft. Anastacia)
 • 2010 — Я просто люблю тебя (Une vetem te dua)
 • 2011 — Мечтатели (Enderrimtar)
 • 2011 — Задыхаюсь (___)
 • 2013 — Обними меня (Me perqafo)
 • 2017 — Прости меня (Me fal) (me Sergey Lazarev)
 • 2017 — Держи (Mbaj)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://en.wikipedia.org/wiki/Dima_Bilan