Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Eurovision 2008)

Festivali Evropian i Këngës 2008

Gjysmëfinalja e parë 20 maj, 2008
Gjysmëfinalja e dytë 22 maj, 2008
Finalja 24 maj, 2008
Prezantues(it) Jovana Jankovic dhe Željko Joksimovic
Kryetari Sven Stojanovic
Televizioni transmetues Serbia RTS
Vendi Serbia Arena e Beogradit (Beogradska Arena), Beograd, Serbi
Kënga fituese Rusia
Believe (Beso) nga Dima Bilan
Sistemi votues
Të gjithë njerëzit që jetojnë në shtetet pjesëmarrëse votuan me telefonata apo SMS. Secili shtet që votoi i zgjodhi 10 shtetet më të votuara dhe të cilat në bazë të SMS-ve ose telefonatave i ndanë 1-7, 8, 10 dhe 12 pikë. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kishin të drejtën e votimit në finale.
Numri i pjesëmarrësve 43
19 në secilën gjyësm finalje, 5 drejtpërdrejt në finale
Vendet debutuese Azerbajxhani Azerbajxhani
San Marino San Marino
Vendet e kthyera Asnjë
Vendet e larguara Austria Austria
Pa pikë Asnjë
Akti ndërkohor Goran Bregovic u paraqit në finale. Metropole Orkest, Slobodan Trkulja, Balkanopolis morri pjesë në gjysmëfinalen e parë Teatri nacional i Beogradit u paraqit në gjysmëfinalen e dytë.
Akti i hapjes Marija Šerifovic këndoi këngën Molitva(remix) në finale
Festivali Evropian i Këngës 2008
◄2007        2009►

Festivali Evropian i Këngës 2008 ose Eurovizioni 2008 ishte edicioni i 53-të i festivalit që u mbajt në Serbi ku fituese u shpall Rusia, e përfaqësuar nga Dima Bilan dhe Jim Beanz këngë me titull Believe (Besoj) e që përfundoi me 272 vota në Finale dhe me 135 vota në gjysmëfinalen e parë. Të 2 gjysmëfinalet u mbajtën më 20 dhe 22 maj, kurse nata e madhe e finales u mbajt më 24 maj 2008 në kryeqytetin e Serbisë në Beograd. Arena e Beogradit është njëra ndër arenat më të mëdha në Evropë me rreth 20.000 vende ulëse. Serbia u bë organizatorja e festivalit pasi përfaqësuesja serbe Marija Šerifović fitoi në garën e vitit 2007 në Helsinki, Finlandë. Organizues televiziv ishte Radio Televizioni i Serbisë (RTS).

Në konferencën e shtypit në maj 2007, mbikëqyrësi ekskluziv i garës së European Broadcasting Union (EBU), Svante Stockselius, njoftoi se do mbahen 2 gjysmëfinale në 2008, por ndoshta edhe në 2009. Më 28 shtator u njoftua nga EBU se në 2008 do mbaheshin 2 gjysmëfinale. Më 14 shtator kryetari i bashkisë së Helsinkit i dorëzoi Çelësat e Eurovisionit tek përfaqësuesi i Beogradit. Kjo ceremoni është menduar të bëhet traditë nga ky çast, duke e dorëzuar këtë çelës në çdo qytet që e ka fituar këtë konkurs.

Faqja e internetit e Evrovizionit ( www.eurovision.tv ) u hap me 15 janar të vitit 2008, kur u prezantua edhe Stema e Festivalit Evropian të Këngës për vitin 2008 me moton: "The Confluence of Sound" (Vendbashkimi i tingullit) e cila u dizajnua më 30 dhjetor të vitit 2008.

Gjithashtu njëra ndër problemet që përjetoi Serbia ishte Pavarësia e Kosovës e cila në Beograd solli trazime, madje në një telefonatë emergjente drejtuar Serbisë nga EBU u propozua që të ndërrohej vendi i mbajtjes së Eurovizionit 2008. Por nga kundërshtimet e Serbisë se gjithçka ishte bërë gati tashmë dhe se Radio Televizioni i Serbisë kishte nën kontroll sigurinë e vendit për të gjithë konkurruesit atëherë kjo ide u braktis. Mbase Eurovizioni do të mbahej në Ukrainë që ishte shteti i cili zuri vendin e dytë në edicionin e kaluar apo në Greqi prapë pas 1 viti , apo edhe në Izrael, Shqipëri dhe Kroaci sepse vendet kishin sigurimin special. Kjo do të ndodhte nëse trazirat e Beogradit do të vazhdonin. Por, ja që një pjesë popullit të Serbisë hoqën dorë nga protestat duke pranuar një realitet të krijimit të shtetit të Kosovës dhe duke kuptuar se me protesta vetëm po e demtonin vetveten.

Prezantuesit Željko Joksimović dhe Jovana Janković në gjysmëfinalen e parë.

RTS ( Radio Televizioni i Serbisë ) pas shpalljes së konkursit të zgjedhjes së skenës dhe stemës së Eurovizionit 2008 ra në dakord se zgjedhja do të ishte Stema The Confluence of Sound (Vendbashkimi i tingullit) e cila në Beograd do të simbolizonte vend bashkimin e dy lumenjve Europian Sava dhe Danub. Prandaj dizenjimi i skenës u bë në bazë të shtrirjes së këtyre lumenjve, pika e bashkimit të të cilëve në skenë u paraqit ne formën e platformës ku do të këndonin këngëtarët. Atëherë stema u paraqit në formë të çelësit të solit, stemë e dizajnuar nga Boris Miljković.

Gjithashtu, gjëja më e rëndësishme ishte prezantimi i secilit shtet pjesëmarrës para fillimit të këngës, gjë e cila u realizua në formë të kartolinave. Secila kartelë kishte një tekst të shkurtër drejtuar shteteve nga Beogradi dhe secila përmbante gjuhën e shtetit përkatës. Pastaj, pas mbarimit të festivalit ishte planifikuar të hidheshin fishekzjarre në ajër, në shenjë të lajmërimit të zgjedhjes së fituesit. Kjo u bë pasi Rusia doli fituese gjë që i mahniti vizitorët e Beogradit.

Dima Bilan duke performuar Believe për Rusinë.

Më 15 nëntor ishte konfirmuar që 43 shtete do të merrnin pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2008. Lajmet më të reja, janë dëgjuar nga pjesëtari i European Broadcasting Union (EBU) se vetëm Azerbajxhani dhe San Marino ishin shtete pjesëmarrëse të reja në Festival, kurse Austria është shteti i cili u rikthye një vit më parë pas një kohe të gjatë dhe pasi përfundoi në gjysmëfinale pa asnjë sukses rivendosi të tërhiqet duke kritikuar mënyrën e votimit. Tërheqjet e shteteve vazhduan deri me 31 dhjetor 2007, kurse në janar të vitit 2008 u publikua lista e shteteve pjesëmarrëse.

Për Republikën e Maqedonisë për herë të parë si pjesë e një grupi ishte përfaqësues edhe një shqiptar, këngëtari i muzikës së lehtë Adrian Gaxha.


Gjysmëfinalja e parë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u mbajt me 20 maj 2008. Nga konkurrenca e 19 shteteve kanë pasur te drejtën që vetëm 10 shtetet më të votuara te hyjnë drejt ne finale Kështu mbeti rezultati:

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Mali i Zi Mali i Zi Stefan Filipović Zauvijek volim te 14 23
2 Izraeli Izraeli Boaz The Fire in Your Eyes 5 104
3 Estonia Estonia Kreisiraadio Leto svet 18 18
4 Moldavia Moldavia Geta Burlacu A Century of Love 12 36
5 San Marino San Marino Miodio Complice 19 5
6 Belgjika Belgjika Ishtar O Julissi 17 16
7 AzerbajxhaniAzerbajxhani Elnur&Samir Day after Day 6 96
8 Sllovenia Sllovenia Rebeka Dremejl Vrag naj vzame 11 36
9 Norvegjia Norvegjia Maria Haukaas Storeng Hold On Be Strong 4 106
10 Polonia Polonia Isis Gee For live 10 42
11 Republika e Irlandës Irlanda Dusticn the Turkey Irelande Douze Pointe 15 22
12 Andorra Andora Gisela Casanova 16 22
13 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Laka Pokušaj 9 72
14 Armenia Armenia Sirusho Qele Qele 2 139
15 Netherlands Holanda Hind Your Heart Belongs to Me 13 27
16 Finlanda Finlanda Teräsbetoni Missä miehet ratsastaa 8 79
17 Rumania Romania Nico&Vlad Pe-o Margine de Lume 7 94
18 Rusia Rusia Dima Bilan Believe 3 135
19 Greqia Greqia Kalomira My secret combination 1 156
Votimet
Gjths. Mali i Zi Izraeli Estonia Moldavia San Marino Belgjika Azerbajxhani Sllovenia Norvegjia Polonia Republika e Irlandës Andorra Bosnja dhe Hercegovina Armenia Netherlands Finlanda Rumania Rusia Greqia Gjermania Spanja
Mali i Zi 23 0 0 0 1 0 0 10 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 0 0 0
Izraeli 104 5 0 0 2 7 10 4 10 4 0 7 5 7 6 10 6 8 5 4 4
Estonia 8 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0
Moldavia 36 0 0 0 5 0 5 0 0 0 0 1 0 6 0 0 10 5 4 0 0
San Marino 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 3 0 0
Belgjika 16 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0
Azerbajxhani 96 3 5 4 10 0 5 0 0 10 5 8 3 2 4 5 7 10 7 8 0
Sllovenia 36 10 2 0 2 0 0 1 0 2 0 0 10 4 0 0 1 2 2 0 0
Norvegjia 106 4 6 8 3 7 1 7 2 7 8 10 4 8 5 12 4 7 0 1 2
Polonia 42 0 0 0 0 10 0 3 0 2 12 0 0 1 0 0 2 3 1 5 3
Irlanda 22 1 3 7 0 0 4 0 0 1 0 0 2 0 1 2 0 0 0 0 1
Andora 22 0 4 3 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 12
Bosnja dhe H. 72 12 0 1 6 0 0 4 12 12 0 3 0 0 7 8 0 0 0 7 0
Armenia 139 6 10 2 5 8 12 0 5 3 12 2 3 6 12 4 5 12 12 10 10
Holanda 27 0 1 0 0 3 8 2 0 7 0 0 0 0 3 0 3 0 0 0 0
Finlanda 79 2 0 12 8 4 2 0 3 6 5 6 12 1 0 0 0 4 6 2 6
Rumania 94 0 8 0 12 6 6 6 6 5 3 7 6 0 5 3 1 1 8 3 8
Rusia 135 8 12 10 7 0 3 8 7 8 8 4 4 7 12 2 6 8 10 6 5
Greqia 156 7 7 5 4 12 10 12 8 4 6 10 5 8 10 8 3 12 6 12 7

Gjysmëfinalja e dytë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u mbajt me 22 maj 2008. Edhe ketë në natë të drejtën për tu futur në finale e kanë pasur 10 shtetet më te votuara.

Kështu mbeti rezultati:

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Islanda Islanda Euroband This is my life 8 68
2 Suedia Suedia Charlotte Perrelli Hero 10 54
3 Turqia Turqia Mor ve Ötesi Deli 7 85
4 Ukraina Ukraina Ani Lorak Shady Lady 1 152
5 Lituania Lituania Jeronimas Milius Nomads in the Night 16 30
6 Shqipëria Shqipëria Olta Boka Zemren Lame Peng 9 67
7 Zvicra Zvicra Paolo Meneguzzi Era stupendo 13 47
8 Czech Republic Republika Çeke Tereza Kerndlova Have some fun 18 9
9 Bjellorusia Bellorusia Ruslan Alekhno Hasta la vista 17 27
10 Letonia Latvia Pirates of the Sea Wolves of the Sea 6 86
11 Kroacia Kroacia Kraljevi Ulice and 75 cents Romanca 4 112
12 Bullgaria Bullgaria Deep Zone dhe Balthazar DJ, please take me away 12 56
13 Danimarka Danimarka Simon Mathew All Night Long 3 112
14 Gjeorgjia Gjeorgjia Diana Gurtskaya Peace Will Come 5 107
15 Hungaria Hungaria Csézy Candlelight 19 6
16 Malta Malta Morena Vodka 14 38
17 Qiproja Qipro Evdokia Kad Femme Fatale 15 38
18 Maqedonia e Veriut Republika e Maqedonisë Tamara, Vrčak and Adrijan Let Me Love You 11 64
19 Portugalia Portugalia Vânia Fernandes Senhora do Mar 2 120
Votimet
Gjths. Islanda Suedia Turqia Ukraina Lituania Shqipëria Zvicra Czech Republic Bjellorusia Letonia Kroacia Bullgaria Danimarka Gjeorgjia Hungaria Malta Qiproja Maqedonia e Veriut Portugalia Franca Serbia Britania e Madhe
Islanda 68 10 3 1 2 5 4 0 1 2 0 0 10 0 7 5 1 0 5 8 0 4
Suedia 54 8 2 0 3 1 3 0 0 0 0 0 12 0 1 7 4 0 3 1 3 6
Turqia 85 0 6 5 0 12 7 0 3 0 0 7 8 5 4 0 0 8 0 10 0 10
Ukraina 152 6 3 12 7 0 1 12 12 6 7 12 7 12 8 8 10 6 12 3 8 0
Lituania 30 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 8
Shqipëria 67 1 7 8 3 0 10 1 5 0 10 0 0 0 0 0 0 12 2 5 0 3
Zvicra 47 0 0 0 0 0 10 0 0 0 5 0 5 0 0 12 7 1 0 7 0 0
Çekia 9 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 1 0 5 0 0 0 0
Bjellorusia 27 0 0 0 10 6 0 0 0 5 0 0 0 4 0 0 2 0 0 0 0 0
Letonia 86 7 8 0 2 12 0 0 5 6 6 1 6 6 0 6 0 4 10 0 2 5
Kroacia 112 4 4 5 7 5 3 6 3 7 7 6 3 8 10 0 6 10 6 2 10 0
Bullgaria 56 5 0 6 6 1 0 0 2 2 1 1 0 0 3 2 8 7 1 6 5 0
Danimarka 112 12 12 0 4 8 4 5 10 4 8 3 2 3 12 4 5 3 8 4 0 1
Gjeorgjia 107 2 1 10 12 10 0 0 8 10 10 0 4 0 2 10 12 2 7 0 7 0
Hungaria 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 4 0
Malta 38 3 0 0 0 0 8 0 6 0 4 4 3 4 0 0 0 0 4 0 0 2
Qipro 36 0 0 4 0 0 2 2 0 0 0 0 8 0 2 5 0 0 0 0 1 12
R. e Maqedonisë 64 0 2 7 0 0 7 8 4 0 0 12 10 2 0 0 0 0 0 0 12 0
Portugalia 120 10 5 0 8 4 6 12 7 8 3 8 5 0 7 6 3 3 0 12 6 7

Nata finale u mbajt me 24.maj.2008 . Ne këtë natë u zgjedh edhe fituesi i festivalit, por dhjetëshja e parë (Top 10) nuk e mori të drejtën e futjes në finale për shkak të ndërrimit të sistemit të votimit.

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Rumania Romania Nico&Vlad Pe-o Margine de Lume 20 45
2 United Kingdom Mbretëria e Bashkuar Andy Abraham Even If 25 14
3 Shqipëria Shqipëria Olta Boka Zemren Lame Peng 17 55
4 Gjermania Gjermania No Angels Disappear 23 14
5 Armenia Armenia Sirusho Qele Qele 4 199
6 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Laka Pokušaj 10 110
7 Izraeli Izraeli Boaz The Fire in Your Eyes 9 124
8 Finlanda Finlanda Teräsbetoni Missä miehet ratsastaa 22 35
9 Kroacia Kroacia Kraljevi Ulice dhe 75 cents Romanca 21 44
10 Polonia Polonia Isis Gee For live 24 14
11 Islanda Islanda Euroband This is my life 14 64
12 Turqia Turqia Mor ve Ötesi Deli 7 138
13 Portugalia Portugalia Vânia Fernandes Senhora do Mar 13 69
14 Letonia Letonia Pirates of the Sea Wolves of the Sea 12 83
15 Suedia Suedia Charlotte Perrelli Hero 18 47
16 Danimarka Danimarka Simon Mathew All Night Long 15 60
17 Gjeorgjia Gjeorgjia Diana Gurtskaya Peace Will Come 11 83
18 Ukraina Ukraina Ani Lorak Shady Lady 2 230
19 Franca Franca Sébastien Tellier Divine 19 47
20 AzerbajxhaniAzerbajxhani Elnur&Samir Day after Day 8 132
21 Greqia Greqia Kalomira My secret combination 3 218
22 Spanja Spanja Rodolfo Chikilicuatre Baila el Chiki Chiki 16 55
23 Serbia Serbia Jelena Tomašević feat. Bora Dugić Oro 6 160
24 Rusia Rusia Dima Bilan Belive 1 272
25 Norvegjia Norvegjia Maria Haukaas Storeng Hold On Be Strong 5 182
Votimet
Gjths.
Rumania 45 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0 0 0 0 12 1 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Britania 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Shqipëria 55 0 0 0 0 1 0 0 8 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 10 0 0 0 0 7 0 0 3 0 4 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 12
Gjermania 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 12 0 0 0 0
Armenia 199 4 0 2 6 6 8 0 0 12 1 10 0 0 2 0 12 7 12 0 12 10 5 12 0 1 0 2 8 12 5 0 0 12 0 0 12 7 8 0 0 10 1
Bosnja 110 0 0 0 5 0 0 6 12 0 0 6 0 0 10 2 0 0 2 3 0 0 12 0 10 10 0 0 0 0 10 2 0 7 0 7 1 0 0 0 0 0 5
Izraeli 124 6 0 4 3 6 5 8 2 5 0 0 0 0 0 0 3 5 6 7 1 0 7 6 3 5 0 6 10 5 3 0 0 3 3 1 0 4 2 3 0 2 0
Finlanda 35 0 0 0 0 0 0 0 0 2 7 0 0 1 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 10 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kroacia 44 1 0 0 2 2 10 0 0 0 0 0 3 5 0 0 1 1 0 0 0 0 3 1 0 2 0 0 0 0 8 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 2
Polonia 14 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Islanda 64 0 6 0 0 0 0 4 7 0 0 0 7 2 8 12 0 0 0 0 0 4 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0
Turqia 138 8 8 10 10 0 10 0 4 0 0 0 0 0 0 4 6 4 10 12 0 0 0 2 2 0 0 0 4 10 0 0 0 10 0 6 0 3 5 5 0 0 7
Portugalia 69 0 0 0 4 0 0 0 0 3 0 6 0 0 0 0 0 3 8 0 0 8 1 0 0 0 0 0 5 6 0 0 10 5 0 10 0 0 0 0 0 0 0
Letonia 83 0 10 0 0 0 0 0 0 4 0 4 0 8 3 6 2 0 0 0 0 2 0 0 0 3 7 0 0 0 0 12 2 0 10 0 3 0 0 0 7 0 0
Suedia 47 0 0 3 0 0 0 1 5 0 0 3 0 0 0 8 0 0 0 0 0 1 2 0 7 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 12 1 0
Danimarka 60 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 5 7 5 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 3 0 2 0 0 1 0 0 2 0 2 0 0 2 4 0 0
Gjeorgjia 83 0 0 0 0 10 0 2 0 0 0 0 4 1 8 0 0 8 0 4 4 0 0 7 0 0 5 3 0 0 0 0 0 0 5 0 4 6 0 0 5 7 0
Ukraina 230 3 5 8 0 5 3 10 3 7 10 5 8 12 10 0 7 10 0 10 6 7 6 8 0 4 4 7 0 1 2 6 6 0 6 0 8 10 7 6 10 6 4
Franca 47 0 2 0 4 0 0 2 0 1 8 0 0 0 3 4 5 0 0 0 0 0 0 0 1 0 6 0 0 0 0 0 3 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0
Azerbajxhani 132 2 0 0 1 0 0 3 0 0 7 0 12 0 4 0 0 7 10 0 3 0 0 10 0 0 0 8 0 7 1 0 7 2 7 0 10 8 3 12 0 0 8
Greqia 218 12 12 12 12 8 7 5 0 5 3 0 7 0 0 1 3 4 2 3 6 3 8 3 0 6 1 4 12 8 6 4 8 6 0 5 5 2 10 8 2 12 3
Spanja 55 0 1 1 0 1 0 0 1 0 0 0 3 10 0 0 1 0 0 5 0 8 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0 4 0 0 0 0 0 4 0
Serbia 160 7 0 5 8 3 12 0 0 10 4 2 0 0 0 6 0 0 0 7 2 5 0 4 6 12 0 1 0 0 12 0 0 8 0 12 6 1 4 7 1 5 10
Rusia 272 10 0 6 7 12 4 12 10 6 6 0 5 6 12 0 0 8 12 1 8 7 5 12 5 8 12 10 0 3 7 5 5 1 12 0 7 12 6 10 8 8 6
Norvegjia 182 5 7 7 0 7 2 7 12 1 8 10 2 2 6 12 10 5 6 0 5 2 6 4 5 0 8 5 7 2 0 7 1 4 4 0 0 5 1 4 3 0 0
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25

Radhitja sipas 12 pikëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është paraqitur radhitja e shteteve sipas 12 pikëve të fituara:

Nr. Të votuarit Votuesit
8 Armenia Belgjika, Republika Çeke, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Holanda, Polonia, Russia
7 Rusia Armenia, Bjellorusia, Estonia, Izraeli, Letonia, Lituania, Ukraina
6 Greqia Shqipëria, Qipro, Gjermania, Rumania, San Marino, Britania e Madhe
4 Serbia Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Sllovenia, Zvicra
2 Azerbajxhani Hungaria, Turqia
Bosnja dhe Hercegovina Kroacia, Serbia
Danimarka Islanda, Norvegjia
Norvegjia Finlanda, Suedia
Rumania Moldavia, Spanja
1 Shqipëria Republika e Maqedonisë
Gjermania Bullgaria
Islanda Danimarka
Letonia Irlanda
Spanja Andorra
Suedia Malta
Turqia Azerbajxhani
Ukraina Portugalia

Austria është shteti i cili në të kaluarën ka marr pjesë në Festivalin Evropian të Këngës, por këtë konfirmoj tërheqjen e saj për shkak se ka kritikuar mënyrën e votimit ngase është shtet që ka marr shumë pak vota që nga pjesëmarrja e saj e parë e deri tani.

Stampa:Eurovizioni

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Eurovision Song Contest 2008 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale