Kati Wolf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kati Wolf
Kati Wolf 2011 cropped.jpg
Emri: Katalin Wolf
Ditëlindja: 24 Shtator 1974 (42 vjeçare)
Vendlindja: Szentendre, Hungaria
Kombësia: Hungareze
Faqja zyrtare: www.wolfkati.hu

Kati Wolf (e lindur më 24 Shtator 1974 (42 vjeçare) në Szentendre, Hungari) është një këngëtare hungareze. Wolf përfaqësoi Hungarinë në Festivalin Evropian të Këngës 2011 me këngën "What About My Dreams?" (Po për ëndërrat e mia?).

Në moshën shtatë, Wolf këndoi këngën e një filmi vizatimorë "Vuk", ku u bë kënga më e famshme e asaj kohe në Hungari. Karierën e vazhdoi në Faktorin X në Hungari, ku arriti edhe sukses. Pastaj ajo u zgjedh në mënyrë internale nga televizioni Hungarez për ta përfaqësuar shtetin e saj. Në gjysëm finale Wolf u rendit e 7-ta, ndërsa në finale e 22-ta. Hungaria e kritikoi këtë rezultat "Të pa vlerësuar mirë" meqë kënga "What About my Dreams?" apo në shqip: Po për ëndërrat e mia?, ishte kënga më e votuar nga fansat, dhe u pozicionua e para në dy radiot më të mëdha në Gjermani.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Wolf-áramlat (2009)
  • Az első X — 10 dal az élő showból (2011)

Këngët[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Vuk dala" (1981)
  • "Szerelem, miért múlsz?" / "What About my Dreams" (2011)
  • "Vár a holnap" (2011)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]