Lys Assia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lys Assia
Lys Assia.jpg
Lys Assia 2009.
Informacione
Ditëlindja:3 Mars, 1924 
Vendlindja:Kanton Aargau, Zvicër
Vdekur më: 24 Mars 2018 (aged 94)
Aktiviteti:Këngëtare
Nënshtetësia:Zviceranee

Lys Assia është një ish këngëtare nga Kanton AargauZvicrës. Lys Assia u lind më 3 Mars të vitit 1924 në këtë vend - 24 Mars 2018. Karriera e saj e parë filloi kur ajo morri pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 1956 apo festivalit të parë të Eurovizionit. Lyss Assia gjithashtu fitoi këtë çmim por këndoi dy këngë. Në gjuhë gjermane dhe gjuhë frënge. Kënga fituese atë vit në Eurovizion ishte Refrain apo Refreni në Shqip.

Gjithashtu në vitin 1957 në FrankfurtGjermanisë Lys Assia riprezantoi Zvicrën për herë të dytë por këtë vit ajo mori vendin e 8-të nga 10 me radhë.