Republika Socialiste e Kroacisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Socijalistička Republika Hrvatska
Republika Socialiste e Kroacisë

Një njësi federale e
Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë

1943 — 1990 Flag of Croatia (1990).svg
Flag of the Socialist Republic of Croatia.svg Coat of Arms of the Socialist Republic of Croatia.svg
Flamuri Stema
Locator map Croatia in Yugoslavia.svg
KryeqytetiZagreb
Gjuha ZyrtareKroate
Hyrja
RSFJ:
 - Që kur
 - Deri më
13 qershor, 1943

13 qershor, 1943
25 qershor, 1991
Sipërfaqja
 - Totali
 - Ujë
Rangu 2-të në RSFJ
56,524 km²
0.227%
Popullësia
 - Totali 
 - Dendësia
Rangu 2-të në RSFJ
4,784,265
84.6/km²
ValutaDinari Jugosllav (dinar)
Zona Kohore UTC + 1

Republika Socialiste e Kroacisë ishte një ndër disa shteve socialiste-federate në Jugosllavi. Kroacia Socialiste bëri hyrje në Jugosllavi më 13 qershor, 1943 deri më 25 qershor, 1991. Kroacia ishte shteti i 2-të i madh nga sipërfaqja me total 56,524 km2 pas Serbisë Socialiste dhe me 0.227% Ujë, Gjithashtu Kroacia socialiste ishte vendi i 2-të edhe për popullësi, me 4,784,265 po rreth 5 milion banorë dhe me ndenësi 84.6/km2. Valuta/paraja kohore në Kroacinë Socialiste ishte Dinari.