RTK

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radio Televizioni i Kosovës
RTK logo.svg
Radio Television Kosova RTK.jpg
Selia e RTK-së në Prishtinë.
LlojiTransmetues publik
ShtetiKosova Kosova
Zona e transmetimitKosova Kosova
Shqipëria Shqipëria
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
SelitëPrishtinë, Kosovë
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Serbisht
Romanisht
Përmasa e figurës16:9 HDTV
Pronësia
PronariMentor Shala
Kanalet simotraRTK 1, RTK 2, RTK 3, RTK 4
Historia
Nisur1945 (radio)
1975 (si RTP)
19 shtator 1999 (si RTK)
Emrat e dikurshëmRadio Televizioni i Prishtinës (1975-1990)
Lidhjet
Faqja zyrtarehttp://www.rtklive.com

Radio Televizioni i Kosovës (shkurt: RTK; serbisht: Радио Телевизија Косова / Radio Televizija Kosova) është transmetuesi publik i Kosovës. RTK-ja operon 5 kanale televizive dhe 2 radio stacione, duke transmetuar një përmbledhje të larmishme të lajmeve, argëtimit, muzikës etj, duke i mirëmbajtur 4 kanale në rrjetin tokësor dhe satelitor.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RTK është televizioni i parë në Kosovë, duke zëvendësuar Radio Televizionin e Prishtinës (RTP), që u mbyll në korrik 1990 gjatë Luftës së Kosovës. Me ardhjen e UNMIK-ut në Kosovë më 1999, Radio Televizioni i Kosovës u rithemelua në ndërtesat e ish-Radio Televizionit të Prishtinës, bashkë me shumicën e ish-punëtorëve të tij.

RTK transmeton kanalet televizive RTK 1 (kanali kryesor), RTK 2 (që transmeton program gjeneralist në serbisht dhe gjuhë minoritare), RTK 3 (që shërben si transmetuesi 24-orësh i lajmeve) dhe RTK 4 (që transmeton art, muzikë, dokumentare dhe pjesë të arkivës së RTK-së); si dhe kanalet radiofonike Radio Kosova 1 dhe Radio Kosova 2 (kjo e fundit e njohur fillimisht si Radio Blue Sky). Programet në gjuhën shqipe dominojnë, por nuk mungojnë as ato në gjuhët serbe, boshnjake, turke dhe rome. Webfaqja e RTK-së, www.rtklive.com ofron lajme dhe video material si dhe transmetim të drejtpërdrejtë në internet nga të dy radiot.

Menaxhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Financimi i RTK-së më parë u bë nëpërmjet TVSH-së për pagesën e rrymës elektrike, mirëpo Gjykata Kushtetuese vendosi që nuk ishte e duhur dhe e shtyu buxhetin e RTK-së kah shteti në mënyrë direkte (duke marrë 0.7% të buxhetit shtetëror). Vendimi shfaqi shqetësim mbi gjendjen e paanshmërisë së RTK-së.[1]

Radio Televizioni i Kosovës po kritikohet nga populli për mungesën e pavarësisë editoriale (anuar kah partia qeverisëse) dhe gazetarisë hulumtuese.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.gjkks.org/repository/docs/Vendim_-_Mase_e_Perkohshme_-_MP_-_Rasti_KI_11-[lidhje e vdekur]