Adem Demaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adem Demaçi
Shef i zyrës së UÇK
gusht 1998 – shkurt 1999
Të dhënat personale
Lindi më: 26 shkurt 1936
Lindi në: Prishtinë, Mbretëria Jugosllave
Vdiq më: 26 korrik 2018
Vdiq në: Prishtinë, Kosovë
Profesioni: [ Shkrimtar;Veprimtar politik; Disident politik]
Partia politike: Ish-Partia Parlamentare e Kosovës, Kryetar i Këshillit për të Drejtat e Njeriut,Prishtine KMDLNJ 1991 -1995
Fëmijë Abetare, Shqiptar

Stampa:Prishtine

En-us-Adem Demaci from Albania pronunciation (Voice of America)

Adem Demaçi (Prishtinë, 26 shkurt 1936 - Prishtinë, 26 korrik 2018) ka qenë veprimtar i çështjes kombëtare dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova. Më 2010 mori titullin Hero i Kosovës.[1]

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas burimeve të nënës së tij u lind diku në gusht-shtator 1935, por zyrtarisht i ati Zeqiri e regjistroi më 26 shkurt 1936. Pas okupimit italian më 1941 dhe hapjes së shkollave shqipe në Kosovë, familja e regjistroi në shkollë më 1942.[2]

Në vitet '50 Demaçi shkroi në revistën letrare "Jeta e re" drejtuar nga Esad Mekuli, dhe më 1958 shkroi romanin e tij të parë Gjarpijt e gjakut që trajton temën e gjakmarrjes në viset shqiptare të Shqipërisë dhe Kosovës.[3]

Demaçi u arrestua së pari më 1958 nga regjimi autoritar i Josip Broz Titos, duke u dënuar me tre vite burgim. Pas lirimit ai e inicoi dhe u radhit në Lëvizjen Revolucionare për Bashkimin Shqiptar. U burgos sërish më pas më 1964 për dhjetë vjet burgim dhe u ridënua më 1975 me pesë vjet burgim. Më 1969 Amnesty International e njeh si të burgosur të ndërgjegjes. U lirua prej burgut në kohën e presidentit Sllobodan Millosheviç.[3][4]

Ndërroi jetë më 26 korrik 2018 në Prishtinë, Kosovë në moshën 82-vjeçare.

Jeta politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Mirënjohjet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Urdhëri Hero i Kosovës, 2010;Urdhëri " Nderi i Kombit" nga Presidenti Republikës së Shqipërisë 2012
 • Çmimi Saharov i Parlamentit Europian për Lirinë e Mendimit, 1991;
 • I nominuar për Cmimin Nobel për Paqe 1992
 • Çmimi kundër Racizmit e Ksenofobisë i "Universidad de Complutense" të Madridit, 1992
 • Çmimi për të Drejtat e Njeriut në Universitetin e Oslos, 1995
 • Urdhëri Hero i Kosovës, 2010;
 • Urdhëri " Nderi i Kombit" nga Presidenti  Republikës së Shqipërisë 2012
 • I nominuar për Cmimin Nobel për Paqe 2016

Biblografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Krasniqi dekoron "Hero i Kosovës" Hamëz Jasharin, Adem Demaçin, Jusuf Gërvallën". voal-online.ch. 
 2. ^ "Biografi e shkurtër e Adem Demaçit". fondiademdemaci.org. 
 3. ^ a b Elsie, Robert (2010). Historical Dictionary of Kosovo. Scarecrow Press. pp. 73–4. ISBN 0810872315. Marrë më 21 July 2012. 
 4. ^ Shkëlzen Gashi. "Adem Demaçi Biografia: një shekull të historisë së Kosovës përmes jetës së një njeriu." (PDF). Adem Demaçi Biography: a Century of Kosova’s History through One Man’s Life. Arkivuar nga the original (PDF) më 2 May 2013.