Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjendeni te artikulli Ushtria Çlirimtare e Kosovës 1786. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Ushtria Çlirimtare e Kosovës
Pjesmarrëse në Luftën e Kosovës
Shenja dalluese e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
Vitet aktive
1996 - 1999
Liderët Hashim Thaçi
Zahir Pagaziti
Adem Jashari
Agim Çeku
Fatmir fimaj
Ramush Haradinaj
Bekim Berisha
Agim Ramadani

Luan Haradinaj

Zona e veprimit
Kosova
Fuqia
6,000-20,000
Pasardhësi
Trupat e Mbrojtjes së Kosovës
Aleatët
Flag of Albania.svg Shqipëria
Flag of NATO.svg NATO
Kundërshtarët
Flag of FR Yugoslavia.svg Jugosllavia
Betejat/Luftërat
Lufta e Koqovës:
Beteja e Juikut
Sulmi mbi Pekaz
Beteja e Logjs
Beteja e Gllgjanit
Beteja e Koarës
Beteja e Bardht të Mdh
Foto e njohur nga heronjt Adem dhe Hamz Jashari.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës shkurt UÇK është krijuar nga shqiptarët në Kosovë kishte për qëllim çlirimin e Kosovës nga serbët që kishin pushtuar këte rajon të banuar plotësisht nga shqiptarë. Pas masakrave të shumta të serbëve ndaj shqiptarëve në Kosovë UÇK-ja filloi aktivitet e saja ushtarake duke formuar zonat komanduese në krye me Shtabin e Përgjithëshëm të UÇK-së, ku Drejtues Politik u zgjodh Hashim Thaqi dhe Komandant i Shtabit të Përgjithshëm u zgjodh Gjeneral Lejtnant Agim Çeku.

Komandant dhe luftëtari më i njohur i kësaj ushtrie ishte komandanti Adem Jashari i cili ra në mbrojtje të atdheut në vitin 1998. Jashari mbetet figura më e shquar e rezistencës heroike të popullit shqiptar në Kosovë dhe u shpall Hero Kombëtar nga Presidenti Ibrahim Rugova.

Pas përfundimit të luftës në Kosovë më 1999, në pajtim me marrveshjet e dala nga bisedimet e Rambujesë mes delegacionit kosovar dhe përfaqësuesve të OKB-së, UÇK-ja transformohet në Trupat e Mbrojtjes së Kosovës.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga Qendrim Gashi

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

sq.