Jump to content

Beteja e Gllogjanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Gllogjanit
Pjesë e Luftës së Kosovës
DataBeteja e Parë: 24 Mars 1998
Beteja e Dytë: 11–12 Gusht 1998
Vendodhja
Pasoja

Beteja e Parë: Fitorja e UÇK-së
Beteja e Dytë: Fitore Jugosllave

 • Rikthehet prania e UÇK-së[1]
Palët pjesëmarrëse
Ushtria Çlirimtare e Kosovës
Komandantët dhe udhëheqësit
Ramush Haradinaj
Shkëlzen Haradinaj
Bekim Berisha
Xhezair Shaqiri
Sreten Lukiç
Bozhidar Deliç
Fuqia ushtarake
250 luftëtarë 500 ushtarë dhe policë
Viktimat dhe humbjet
 • 7 luftëtarë të vrarë
 • 49 të plagosur
 • 5 policë të vrarë
 • 2 ushtarë të vrarë
 • 40 policë të plagosur
 • Beteja e Gllogjanit u zhvillua gjatë Luftës së Kosovës në fshatin GllogjanDeçanit fillimisht më 24 Mars 1998 dhe përsëri më vonë më 11 dhe 12 Gusht 1998 ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe Ushtrisë Jugosllave (JNA), e mbështetur nga Policia Serbe (MUP). Përleshjet përfaqësuan një seri ofensivash ushtarake të nisura nga Ushtria Jugosllave dhe Policia Serbe për të adresuar një prani në rritje të UÇK-së brenda fshatrave shqiptare të Kosovës. Përkundër sulmeve të Ushtrisë Jugosllave dhe Policisë Serbe, rezistenca e UÇK-së mbeti e pamposhtur.[2]

  Prapaskenat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Në Kosovë, forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) morën forcë dhe tentuan të kontrollonin fshatrat larg rrugëve kryesore ndërsa Forcat ushtarake Jugosllave ishin të pozicionuara në kodrat përreth Liqenit të Radoniqit. Gjatë gjithë verës së vitit 1998, forcat jugosllave bombardonin fshatrat shqiptare përreth Liqenit të Radoniqit çdo ditë.

  Përleshjet e 24 Marsit 1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Pas Sulmit në Prekaz dhe vrasjes së liderëve të UÇK-së Adem Jashari dhe vëllait të tij Hamëz Jashari, sëbashku me afro 60 anëtarë të tjerë të familjes, forcat serbo-jugosllave planifikuan një sulm të ngjashëm në fshatin Gllogjan, ku atje ishte shtëpia e Familjes Haradinaj. Më 24 Mars 1998, qindra forca serbo-jugosllave rrethuan Gllogjanin. Sulmi filloi disa orë më vonë, ndërsa forcat policore kishin monitoruar lëvizjet e Grupit Haradinaj. Forcat jugosllave sulmuan fillimisht Shtëpinë e Familjes Haradinaj dhe arritën të avancojnë në oborr, por u detyruan të tërhiqen për shkak të rezistencës së fortë të UÇK-së. Forcat e UÇK-së filluan të zinin pozicione në fshat dhe kundërsulmuan forcat serbe që rezultoi me një tërheqje të forcave serbe nga fshati Gllogjan.

  Gjatë betejës u vranë 2 luftëtarë të UÇK-së dhe 1 oficer serb, ndërsa u plagosën 3 oficerë serbë dhe Ramush Haradinaj.

  Përleshjet e 11–12 Gushtit 1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Forcat jugosllave së pari depërtuan në linjat e UÇK-së dhe hyrën në Gllogjan rreth 10–11 gushtit 1998 siç raportohet nga korrespondenti i BBC Jeremey Cooke i cili ishte në skenë. Ai njoftoi se serbët "e dinin se kishin epërsinë" dhe kishin "granatuar dhe mitralizuar" fshatin Gllogjan duke i nënshtruar. Jeremey Cooke raportoi se kishte parë shtëpi të djegura dhe bagëti të therura për të parandaluar luftëtarët e UÇK-së që të hynin në fshat. Policia paramilitare serbe ishte e përfshirë në operacion.

  Ofensiva tjetër ushtarake që përfshinte Gllogjanin ndodhi në fillim të Shtatorit. Forcat e UÇK-së ishin rigrupuar edhe në shtator, ndërsa Ushtria jugosllave lëvizi nëpër fshatrat përreth liqenit në mënyrë që të sulmonte dhe dëbonte UÇK-në. Koloneli John Crosland një oficer ushtarak anglez i bashkangjitur në Ushtrinë Jugosllave, dëshmoi se kjo dorë e parë komentoi për shkatërrimin e shkaktuar nga ato forca. Ai vuri në dukje se ai personalisht ishte dëshmitar i plaçkitjes dhe djegies së shtëpive nga forcat jugosllave dhe se fshati Prilep u rrafshua në 18 inç rreth tokës. Ai deklaroi se forcat e Ushtrisë Jugosllave, forcat e Policisë Serbe dhe forcat paramilitare të policisë përfshirë (MUP, PJP, SAJ) dhe JSO (djemtë e Frenkit) ishin të përfshirë në ofensivë.

  Gjatë operacionit, luftëtari i UÇK-së Idriz Gashi vrau një grua e cila dyshohej për bashkëpunim me policinë serbe. Trupi i saj u hodh në Liqenin e Radonjiçit, ku së bashku me trupat e tjerë, u gjet në shtator 1998. Idriz Gashi u shpall fajtor dhe u dënua me 14 vjet burg nga Gjykata Supreme e Kosovës në vitin 2010.

  Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Prishtina,Kosovo: Ademjashari.com. 13 gusht 1998. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 8 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Battle of Glođane", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-18, marrë më 2022-12-19