Beteja e Gllogjanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Beteja e Gllogjanit u zhvillua në fshatin Gllogjan të Deçanit në vitin 1998 ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) dhe Ushtrisë Jugosllave (JNA-së) e mbështetur nga Policia e Serbisë gjatë Luftës në Kosovë. Përplasjet përfaqësuan një seri ofensivash ushtarake të filluara nga Ushtria Jugosllave dhe Policia Serbe për të adresuar një prani në rritje të UÇK-së brenda fshatrave shqiptare të Kosovës. Përkundër sulmeve të Ushtrisë Jugosllave dhe Policisë Serbe, rezistenca e UÇK-së mbeti e pamposhtur.

Beteja e Gllogjanit
Pjesë e Luftës së Kosovës
Data 11 – 12 Gusht 1998
Vendi Gllogjan, Komuna e Deçanit, Kosovë
Rezultati Fitorja e UÇK-së[1]
Pjesëmarrsit në konflikt
UCK KLA.svg Ushtria Çlirimtare e Kosovës Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg Ushtria e Jugosllavisë

Flag of Serbia.svg Policia e Serbisë

Komandantët dhe udhëheqësit
UCK KLA.svg Ramush Haradinaj
UCK KLA.svg Bekim Berisha
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg Sreten Lukiç
Fuqia (kapaciteti)
UCK KLA.svg 250 luftëtarë Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg 500 ushtarë dhe policë
Viktimat dhe humbjet
UCK KLA.svg 7 të vrarë

UCK KLA.svg 49 të plagosur

Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg 5 policë të vrarë
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg 2 ushtarë të vrarë
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg 40 policë të plagosur

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kosovë, forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) morën forcë dhe tentuan të kontrollonin fshatrat larg rrugëve kryesore ndërsa Forcat ushtarake Jugosllave ishin të pozicionuara në kodrat përreth Liqenit të Radonjiçit. Gjatë gjithë verës së vitit 1998, forcat jugosllave bombardonin fshatrat shqiptare përreth Liqenit të Radonjiçit çdo ditë.

Përleshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat jugosllave së pari depërtuan në linjat e UÇK-së dhe hyrën në Gllogjan rreth 10–11 gushtit 1998 siç raportohet nga korrespondenti i BBC Jeremey Cooke i cili ishte në skenë. Ai njoftoi se serbët "e dinin se kishin epërsinë" dhe kishin "granatuar dhe mitralizuar" fshatin Gllogjan duke iu nënshtruar. Jeremey Cooke raportoi se kishte parë shtëpi të djegura dhe bagëti të therura për të parandaluar luftëtarët e UÇK-së që të hynin në fshat. Policia paramilitare serbe ishte e përfshirë në operacion.

Ofensiva tjetër ushtarake që përfshinte Gllogjanin ndodhi në fillim të Shtatorit. Forcat e UÇK-së ishin rigrupuar edhe në shtator, ndërsa Ushtria jugosllave lëvizi nëpër fshatrat përreth liqenit në mënyrë që të sulmonte dhe dëbonte UÇK-në. Koloneli John Crosland një oficer ushtarak anglez i bashkangjitur në Ushtrinë Jugosllave, dëshmoi se kjo dorë e parë komentoi për shkatërrimin e shkaktuar nga ato forca. Ai vuri në dukje se ai personalisht ishte dëshmitar i plaçkitjes dhe djegies së shtëpive nga forcat jugosllave dhe se fshati Prilep u rrafshua në 18 inç rreth tokës. Ai deklaroi se forcat e Ushtrisë Jugosllave, forcat e Policisë Serbe dhe forcat paramilitare të policisë përfshirë (MUP, PJP, SAJ) dhe JSO (djemtë e Frenkit) ishin të përfshirë në ofensivë.

Gjatë operacionit, luftëtari i UÇK-së Idriz Gashi vrau një grua e cila dyshohej për bashkëpunim me policinë serbe. Trupi i saj u hodh në Liqenin e Radonjiçit, ku së bashku me trupat e tjerë, u gjet në shtator 1998. Idriz Gashi u shpall fajtor dhe u dënua me 14 vjet burg nga Gjykata Supreme e Kosovës në vitin 2010.

Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ . Prishtina,Kosovo: Ademjashari.com. 13 gusht 1998 https://www.ademjashari.com/index.aspx?SID=37&LID=2&ACatID=11&AID=178&Ctype=1. Marrë më 8 tetor 2012. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)