Liqeni i Radoniqit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Radoniqit
Liqeni i Radoniqit dhe pasqyrimi i Alpeve shqiptare.jpg
Liqeni i Radoniqit
Liqeni i Radoniqit is located in Kosova
Liqeni i Radoniqit
Liqeni i Radoniqit
Vendi Dukagjini
Koordinatat 42°29′15″V 20°25′05″L / 42.48750°V 20.41806°L / 42.48750; 20.41806
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 4.7 km (2.9 mi)
Gjërësia maks. 1.2 km (0.75 mi)
Sipërfaqja 5.06 km2 (1.95 sq mi)
Thellësia mesatare 15 m (49 ft)
Thellësia maks. 30 m (98 ft)
Lartësia e sipërfaqes 455 m (1,493 ft)
Liqeni i Radoniqit

Liqeni i Radoniqit është një liqe artificial në komunën e Gjakovës. I krijuar në vitet e '80-ta, liqeni mori emrin e fshatit i cili u përmbys për krijimin e tij. Radoniqi furnizon me ujë rreth 214.000 banorë të qyteteve të Gjakovës dhe Rahovecit si dhe fshatrave përreth. Ai po ashtu përdorët për ujitjen e 10,500 ha tokë. [1] [2]

Me një sipërfaqe prej 5.62 km2, Radoniqi zë vendin e dytë në Kosovë për nga sipërfaqja. Kapaciteti i pendës është 113 milion m3, që për momentin lejon furnizim të arsyeshëm me ujë gjatë tërë vitit. [3] [4] [5]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]