Liqeni i Gazivodës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Gazivodës
Ujmani
Jezero Gazivode.jpg
Liqeni i Gazivodës
Liqeni i GazivodësUjmani is located in Kosova
Liqeni i GazivodësUjmani
Liqeni i Gazivodës
Ujmani
Vendi Kosova Kosova,Serbia Serbia
Koordinatat 42°57′42″V 20°34′1″L / 42.96167°V 20.56694°L / 42.96167; 20.56694Koordinatat: 42°57′42″V 20°34′1″L / 42.96167°V 20.56694°L / 42.96167; 20.56694
Burime lumi Lumi Ibër
Gjatësia maks. 16.5 km (10.3 mi)
Gjërësia maks. 1.10 km (0.68 mi)
Sipërfaqja 11.9 km2 (4.6 sq mi)
Thellësia maks. 105 m (344 ft)
Lartësia e sipërfaqes 694 m (2,277 ft)
Harta e Liqeneve të Kosovës

Liqeni i Gazivodës [1] shtrihet në veriperëndim të Kosovës[2] [3] dhe një pjesë e vogël e liqenit kalon ne territorin e fqinjit verior Serbisë. Ky liqen është më i madhi në Kosovë me një sipërfaqe prej 11,9 km² dhe thellësinë maksimale prej 105 metrash.[4] [5] [6]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Liqeni i Gazivodës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Gail Warrander; Verena Knaus (2010). Kosovo. Bradt Travel Guides. pp. 279–. ISBN 978-1-84162-331-3. 
  2. ^ Gazivodsko Jezero sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 Enero 2016.  Check date values in: |access-date= (help)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 Enero 2016.  Check date values in: |access-date= (help)
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 Enero 2016.  Check date values in: |access-date= (help)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30.01.2016.  Check date values in: |access-date= (help)