Liqeni i Mitrovicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Mitrovicës
LiqeniMitrovices.jpg
Liqeni i Mitrovicës is located in Kosova
Liqeni i Mitrovicës
Liqeni i Mitrovicës
Vendi Mitrovicë
Koordinatat 42°52′50″V 20°50′46″L / 42.880574°V 20.846146°L / 42.880574; 20.846146Koordinatat: 42°52′50″V 20°50′46″L / 42.880574°V 20.846146°L / 42.880574; 20.846146
Lloji Liqe artificial
Burime lumi Lumi Ibër
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 1.8 km (1.1 mi)
Gjërësia maks. 150 m (490 ft)
Sipërfaqja 1.82 km2 (0.70 sq mi)
Thellësia maks. 4 m (13 ft)
Lartësia e sipërfaqes 506 m (1,660 ft)
Vendbanimet Mitrovica, Suhodolli i Poshtëm, Suhodolli i Epërm, Zhabari i Poshtëm, Gushaca, Vinarca e Poshtme

Liqeni i Mitrovicës është një liqe artificial i cili gjendet pranë qytetit të Mitrovicës, në Kosovë.

Historiku[redakto | përpunoni burim]

Ideja për ndërtimin e një liqeni artificial në rrjedhën e lumit Ibër pranë qytetit të Mitrovicës ka ekzistuar kahere, mirëpo vetëm në vitin 2012 Komuna e Mitrovicës në bashkëpunim me Ministrinë e Pushtetit Lokal morrën vendim për ndërtimin e tij. Puna për ndërtimin e Liqenit të Mitrovicës filloi në vitin 2013[1] ndërsa finalizimi i tij u bë në vitin 2017 me një donacion të Bashkimit Evropian.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Liqeni i Mitrovicës është një liqe artificial[2] i cili ka gjatësi prej rreth 1.8 kilometrash, gjerësi deri në 150 metra dhe thellësi deri në 4 metra. Liqeni i Mitrovicës shtrihet në hapësirën përgjatë rrjedhës së lumit Ibër, në mes Mitrovicës dhe fshatrave: Suhodolli i Poshtëm, Suhodolli i Epërm, Zhabari i Poshtëm e deri në Gushacë e Vinarcë të Poshtme.[3] [4]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Liqeni i Mitrovicës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | përpunoni burim]