Vinarca e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vinarcë e Poshtme
Venar i Poshtëm
Fshat

Vinarcë e Poshtme është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Gjeografisht Vinarci është në Veri te vendit. Fshati kufizohet me fshatin Vinarc i Epërm, Koshtovë, Gushac, Vidimriq.

Sipas regjistërimit të popullatës së Vinarcit në vitin 2011, ai ka 959 banorë.Vinarci e ka një Kishë katolike e ndertuar që nga koha Katolike-Romake.

Vinarci ka 3 dyqane të vogla dhe biznes taxist

 1. Minimarket Egzoni, Ibrahimi
 2. FreeSHOP Timi, Kurteshi
 3. Minimarket Graniti, Jashari
 4. Taxi Akili
 5. Taxi Graniti

Mbiemrat në Fshat:

 1. Ujkani
 2. Hasani
 3. Ibrahimi
 4. Kurteshi
 5. Avdiu
 6. Zeqiri
 7. Hajra
 8. Mustafa
 9. Ademi
 10. Musliu
 11. Sejdiu

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]