Pirçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pirç
Pirraj
Fshat
Vendndodhja
Pirç is located in Kosova
Pirç
Pirç
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Artakoll
Lartësia 550 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 3″ Veri

20° 52′ 11″ Lindje

Popullsia 511 banorë (2011)

Pirç është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Gramsh dhe Pirraj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 511 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 15 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]