Barja (Mitrovicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bare
Fshat
Vendndodhja
Bare is located in Kosova
Bare
Bare
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1147 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 57′ 42″ Veri

20° 58′ 35″ Lindje

Popullsia 841 banorë (2011)

Bare është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i radhës Bare i pozicionuar në një lartësi mbidetare rreth 1300m. Barja ndodhet në rajonin e njohur si Shala e Bajgorës rreth 22 km larg Mitrovicës. Temperatura është dukshëm më e ulët. Rrugët e shkelura shpien nëpër prona të mëdha të cilat janë të pozicionuara larg njëra tjetrës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 841 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht lartësisë, ata punojnë tokën dhe merren me blegtori.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]