Broboniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Broboniq
Brabanik
Fshat
Vendndodhja
Broboniq is located in Kosova
Broboniq
Broboniq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 39″ Veri

20° 47′ 39″ Lindje

Popullsia 1023 banorë (2011)

Broboniq është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brabanik.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Broboniq bën pjese ne territorin e komunës se Mitrovicës dhe shtrihet ne gjerësi gjeografike veriore pres 42-53 shkal dhe gjatësi gjeografike pres 25° e 53'. Lartësia mbidetare e fshatit është 510 m. Shtrihet ne pjesën veriore te rrafshit te Kosovës dhe ne pjesën jugperëndimore te qytetit te Mitrovicës ne kilometrin e 7-të te rrugës se asfaltuar Mitrovicë-Pejë ne anën e djathtë dhe te majte te rrugës se asfaltuar shtrihet fshati dhe ka një pozite qendrore ne mes te kolashinit Drenicës dhe fushëgropës se qytetit te Mitrovicës. Fshati është i rrethuar me male nga te gjitha anët nepermes te një rruge lidhet me rrugën kryesore. Ka lidhje te mira me fshatrat fqinjë siç janë ; Kopriva, Koshtova, Stermci, Ternavci, Vernica, Lushta.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 1023 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]