Kovaçica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kovaçicë
Ukshinaj
Fshat
Vendndodhja
Kovaçicë is located in Kosova
Kovaçicë
Kovaçicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1052 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 56′ 49″ Veri

21° 2′ 20″ Lindje

Popullsia 27 banorë (2011)

Kovaçicë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ukshinaj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 27 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]