Tuneli i Parë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tunel i Parë
Fshat

Tuneli i Parë është një vendbanim që ndodhet në kuadër të Komunës së Mitrovicës dhe të rajonit Shala e Bajgorës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuneli i Parë si vendbanim është themeluar fillimisht si koloni xehtare nga anglezët në vitin 1924. Ndodhet 4-5 km në verilindje të Mitrovicës. Thuhet se anglezët blenë pronat nga një pronar shqiptar për nevoja të puntorëve të minierës "Trepça", që nuk ishin nga Mitrovica dhe rrethina, por nga vise të ndryshme të Jugosllavisë së asaj kohe Lika, Dalmacia, Hercegovina etj. Anglezët ngritën banesat e para nga gurët dhe materiali i fortë ndërtimor. Gjatë Luftës së Dytë Botërore në Tunel të Parë nazistët gjermanë hapën kampin famëkeq të përqendrimit, ku u internuan afro 130 të burgosur.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Klubi Letrar Internacional "Arif Shala". fq. 111. ISBN 978-9951-663-35-9.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]