Tuneli i Parë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tunel i Parë
Fshat
Vendndodhja
Tunel i Parë is located in Kosova
Tunel i Parë
Tunel i Parë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 865 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 55′ 20″ Veri

20° 53′ 54″ Lindje

Tuneli i Parë vnedbanim (koloni xehtare) e themeluar nga anglezët në vitin 1924. Ndodhet 4-5 km në verilindje të Mitrovicës. Thuhet se anglezët blenë pronat nga një pronar shqiptar për nevoja të puntorëve të minierës "Trepça", që nuk ishin nga Mitrovica dhe rrethina, por nga vise të ndryshme të Jugosllavisë së asaj kohe Lika, Dalmacia, Hercegovina etj. Anglezët ngritën banesat e para nga gurët dhe materiali i fortë ndërtimor. Gjatë Luftës së Dytë Botërore në Tunel të Parë nazistët gjermanë hapën kampin famëkeq të përqendrimit, ku u internuan afro 130 të bugosur. [1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Klubi Letrar Internacional "Arif Shala". fq. 111. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]