Vidomiriqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vidomiriq
Bregas
Fshat
Vendndodhja
Vidomiriq is located in Kosova
Vidomiriq
Vidomiriq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 607 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 53′ 42″ Veri

20° 48′ 35″ Lindje

Popullsia 195 banorë (2011)

Vidomiriq është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Vitmir dhe Bregas.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 195 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 15 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]