Lisica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lisicë
Lis
Fshat

Lisicë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Lis.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht fshati u quajt "Te Lisi" që do të thotë "Për pemën". Rregjimi serb do të thotë "dhelpra".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2011, Lisica ka 519 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lisica gjatë periudhës jugosllave ishte një fshat i shqiptarëve etnikë që kundërshtonin sundimin serb. Në vitin 1912 fshati u përdor nga forcat otomane për të bombarduar kullen e Isa Boletinit. Një nga familjet që sundonin fshatin ishte familja Latifi, me origjinë nga fisi Gimaj i cili me sa duket erdhi në fshat nga Morina, Shqipëri, gjatë shekullit të 18-të. Babai i familjes Lisica ishte Osman Lisica i cili ishte bajraktari lokal rreth Mitrovicës. Familja përbëhej nga shumë kaçakë anti-jugosllave si Arif Lisica dhe vëllai i tij, Brahim Lisica, që jetonin shumicën e jetës së tyre të fshehur. Kur kolonët serbë erdhën për t'u vendosur në fshat në vitin 1912, ata u sulmuan nga vëllezërit Lisica. Në 1917, Arif Lisica vrrau një agjent serb me emrin Dragan Jablanoviç. Sipas autorit serb Milos Jelic, në vitin 1914 u raportua se Arif Lisica kishte vrarë dy vëllezër, Sadri dhe Fazi Smajli nga fshati Polaci, në komunën e Sokolajt. Më vonë, Arifi luftoi për gjininë e komandantit serb Zoran Zlatici në fshatin Zhazë nga kulla e tij. Meqë armët e gjinisë nuk ishin në gjendje të luftonin kundër Arifit, një pape ortodokse serbe ecën dhe ofroi një ujdi të cilën Arifi pranoi. Ai duhej të dorëzonte pushkën e tij. Arifi dhe vëllai i tij u vranë në një pritë nga forcat jugosllave në vitin 1924. Një nga nipërit e vëllezërve ishte Latif Lisica, i cili jetoi shumicën e jetës së tij si një fermer. Në vitin 1964 vëllai i Latifit u vra nga një bashkëpunëtor lokal në minierën e Trepçës. Latifi u hakmor ndaj vëllait të tij, dhe e bëri këtë duke ekzekutuar vrasësin e dyshuar me pushkë automatike në sheshin e qytetit të Mitrovicës, në vitin 1964. Latifi u dënua me 20 vjet burg në Nish nga gjykata jugosllave. Fshati ishte tërësisht antikomunist dhe nuk pranoi të votonte. Familja më vonë u zhvendos në lumin Ibër pranë qytetit, ndërsa shteti bleu territorin e tyre për ndërtim. Fshati ishte një strehë për shumë njerëz të UÇK-së që vinin nga familja. Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999 fshati ishte i vetmi në Mitrovicë që nuk u dogj nga forcat serbe, pasi mbeti i fshehur strategjikisht. Sot fshati është braktisur dhe shumica e banorëve jetojnë pranë lumit Ibër.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]