Ratishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Flag of Kosovo.svg Fshatra në Kosovë
foto harta:No image.png
Emri: Ratishi
Komuna: Deçan
Popullsia: me shumë se 1000 banorë
Kodi postar: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: 42° 31' 10 N
Gjatësia gjeografike: 20° 23' 27 E
Amëza: s'ka
Përdorimi i stampës

Fshati Ratish ose me emërtimin e ri, Qëndresa, ndodhet në buzë të liqenit artificial të Radoniqit.

Ky fshat varet nga komuna e Deçanit dhe ka më shumë se 1000 banorë.

Ne këtë gjinden shkolla fillore dhe qendra shëndetësore.

Ky fshat është fshati i fundit i komunës se Deçanit i cili kufizohet me komunën e Gjakovës.

Është i rrethuar me pyje të thella të cilat janë ideale për gjueti. Gjuetia ne këtë rajon ka shumë të apasionuar falë shumëllojshmërive të specieve të cilat i banojnë këto pyje.

Liqeni i Radoniqit (i cili ndodhet rreth 500 metra nga fshati) është shume i pasur me peshk që për banorët e zonës është një burim i mirë i peshkimit.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]