Ratishi i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ratish i Poshtëm
Qëndresë e Poshtme
Fshat
Vendndodhja
Ratish i Poshtëm is located in Kosova
Ratish i Poshtëm
Ratish i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Dushkajë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 10″ Veri

20° 23′ 27″ Lindje

Popullsia 560 banorë (2011)

Ratish i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë.Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qëndresë e Poshtme.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat është fshati i fundit i komunës se Deçanit i cili kufizohet me komunën e Gjakovës.

Është i rrethuar me pyje të thella të cilat janë ideale për gjueti. Gjuetia ne këtë rajon ka shumë të apasionuar falë shumëllojshmërive të specieve të cilat i banojnë këto pyje.

Liqeni artificial të Radoniqit (i cili ndodhet rreth 500 metra nga fshati) është shume i pasur me peshk që për banorët e zonës është një burim i mirë i peshkimit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, ky fshat paska 560 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne këtë gjenden shkolla fillore dhe qendra shëndetësore.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]