Ratishi i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox KS vendbanim Ratish i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë.Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qëndresë e Poshtme.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat është fshati i fundit i komunës se Deçanit i cili kufizohet me komunën e Gjakovës.

Është i rrethuar me pyje të thella të cilat janë ideale për gjueti. Gjuetia ne këtë rajon ka shumë të apasionuar falë shumëllojshmërive të specieve të cilat i banojnë këto pyje.

Liqeni artificial të Radoniqit (i cili ndodhet rreth 500 metra nga fshati) është shume i pasur me peshk që për banorët e zonës është një burim i mirë i peshkimit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, ky fshat paska 560 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Religjioni afersisht gjysma e banorëve janë musliman ndërsa gjysma tjetër katolik. Fshati është më i vjetër se 300 vite dhe familjet e para janv paraardhësit tanë tani me mbiemrin HASANAJ apo siq njifshim si BEK HASANET dhe paraardhsit e familje MUSAJ apo siq njfeshin SOKOL HAJDARET. Fshati RATISHI i POSHTEM njihet per burra te beses dhe fjales per Trimat siq ishin vllezrit CAK BEKA dhe IDRIZ BEKA luftetar te LEVIJES KAQAKE si dhe bashke luftetare te BAJRAM CURRIT me von vjen REXHEP CAKA si luftetare dhe pjesmarrs i shum betejave dhe lutrave ne kosove Maqedoni Plav dhe Gusi dhe njihet per vrasjen e komandantint e Gjandarrmarise Serbe te stacionin policor te RATISHIT i cili torturonten dhe vriste shiptaret siq e tradhtoi dhe e ekzekutoi IDRIZ BEKEN. Gjat e luftes se funditte UQK se per qlirim nga okupatori SERB tegjithe burra dhe gra te fshatit u angazhuan ne UQK dhe bashke me diasporen e fshatit te cilet nga mergimi kontribuan shume me finansimin e luftes se UQK se djem dhe luftetare te cilet dhe u dalluan per trimeri dhe shkathesi luftarake per hroizmin e tyre disa mbeten invalid te luftes disa te ren per te mosvdekur kurr.


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e fshatit Ratishi i Poshtëm diaspora është burim i fortë financiar për familjet e fshatit ndërtimtarei hoteleri me bujqësi e blegtori

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne këtë gjenden shkolla fillore dhe qendra shëndetësore.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]