Peshku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
;"|Peshku[1]
Georgia Aquarium - Giant Grouper edit.jpg
Pterois volitans Manado-e edit.jpg
;" | Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Craniata

Peshk quhet çdo kafshë ujore kurrizore që është e mbuluar me luspa, dhe e pajisur me krahe cifte dhe krahe teke. Shumica e peshqve janë me gjak te ftohte.Peshqit janë të pasur në organet më të madhe të ujit. Peshqit janë gjetur në lumenjte e maleve të lartë si prsh peshqit e vegjel dhe në thellësitë më të medha te oqeanit . Ushqimi i përgatitur nga peshku është quajtur peshk,dhe është një burim ushqimor i rëndësishëm per njerzit.Komerciale dhe peshkatarë jetese "gjueti" e tyre të peshkimit të egra (shih peshkimit) ose "ferma" e tyre në pellgje ose në kafaze në oqean (shih akuakultures). Ata janë zënë edhe nga peshkatarë rekreative. Peshqit kanë pasur një rol në kulturën përmes vjetersise, duke shërbyer si hyjni, simbol fetar, si lëndë e artit, libr dhe film.Termi "peshk" më saktësisht përshkruan një kafshë me një kafkë dhe në të shumtën e rasteve me shtylle kurrizore dhe me gjymtyre ne formen e kraheve.. [1] Ndryshe nga grupimet e tilla si grupime të tilla si zogj apo gjitarë, peshqit nuk janë të një clade e vetme, por një koleksion paraphyletic të taxa, duke përfshirë hagfishes, lampreys, peshkaqenë dhe rreze, rreze-finned peshqit, coelacanths, dhe lungfishes. [2] [3] Një peshk tipik është me gjak te ftohte dhe qe ka nje trup te pershtatshem per notim te shpejte ka dy grupe krahesh dyshe, njeshe (rrallë tre) .Peshqit kane forma dhe madhesi te ndryshme. Kjo është një dragua deti, qe ngjan me nje kale deti. Fletë e tyre si appendages mundësuar atyre të përzierë me kriter seaweed.Cdo kriter ka përjashtime. Tuna, peshk-shpatë, dhe disa lloje peshkaqenë pershtaten me gjakun e ngroht, ata mund të ngrohjn trupat e tyre në mënyrë të konsiderueshm me temperaturën e ujit të ambientit. [2] Forma aerobike dhe notimi varion nga 10 -- 20 gatesi-trupore për sekondë per peshq si prsh toni dhe salmoni dhe jo me shume se 0,5 gjatesi-trupore për sekondë.per peshq si prsh ngjala dhe raja. [2] Shume grupe peshqish te ujrave te embla nxjerrin oksigjenin nga ajri aq mir si dhe nga uji duke përdorur një shumëllojshmëri të strukturave të ndryshme . Lungfish kanë çiftëzohet mushkëri të ngjashme me ato të tetrapods, gouramis kanë një strukturë të quajtur organi labirint që kryen një funksion të ngjashëm, ndërsa mustaket shumë, të tilla si Corydoras nxjerrin oksigjenit nëpërmjet zorrë ose stomak. [4 formën] Trupi dhe marrëveshja e kraheve është shumë e ndryshueshme, që mbulon forma të tillë me sa duket un-fishlike si seahorses, pufferfish, anglerfish, dhe gulpers. Në mënyrë të ngjashme, sipërfaqe të lëkurës mund të jenë të zhveshur (si në ngjalat moray), ose i mbuluar me shkallët e ndryshme të llojeve të ndryshme të definohet zakonisht si (tipike placoid e peshkaqenë dhe rrezet), cosmoid (lungfishes fosile dhe coelacanths), ganoid (të ndryshme peshqit fosile, por edhe që jetojnë gars dhe bichirs), cycloid, dhe ctenoid (këto dy të fundit janë gjetur më peshku më kockëmadh). [5] Ka edhe peshqit që jetojnë kryesisht në tokë. Mudskippers ushqim dhe bashkëveprojnë me njëri-tjetrin në mudflats dhe shkoni nënujore për të fshehur në Burrows e tyre. [6] jeton mustak cisternarum Phreatobius në, habitateve nëntokësore phreatic, dhe jeton një i afërm në barelë gjeth i mbytur në ujë. [7] [8] varg Peshku në Shkarkimet nga 16 metra e madhe (52 ft) peshkaqeni balenë të vogël 8 milimetra (0,31 in) infantfish i fortë. Shumica e gazeve të këmbimit peshk duke përdorur gushë në të dyja anët e fyt. Gushë të përbëhet nga strukturat e fije quajtur filaments. Secila fije e hollë përmban një rrjet kapilar që siguron një fushë të madhe sipërfaqe për shkëmbimin e oksigjenit dhe dioksid karbonit. Gazet këmbimit Peshku nga tërhequr oksigjen-ujë i pasur me gojët e tyre dhe pompuar atë mbi gushë e tyre. Në disa peshq, flukset kapilar të gjakut në drejtim të kundërt të ujit, duke shkaktuar kundër këmbimit aktual. Gushë shtytje oksigjen-ujit të dobët nëpërmjet hapjeve në anët e faring. Disa peshq, si peshkaqenë dhe lampreys, posedon hapje shumë gushë. Megjithatë, peshqit shumica kanë një hapje të vetme gushë në çdo anë. Kjo hapje është e fshehur nën një kockëmadh mbrojtëse të mbuluar quhet një lloj operculum.Many e kafshëve ujore zakonisht të referuara si "peshkun" nuk janë peshqit në kuptimin e dhënë më lartë; shembuj përfshijnë gocë deti, sepje, yll deti, karavidhe dhe kandil deti. Në kohë më parë, edhe biologėt nuk ka bërë një dallim - shekulli i gjashtëmbëdhjetë historianët natyrore të klasifikuara edhe vula, balena, amfibet, krokodilat, edhe hippopotamuses, si edhe një mori jovertebrore ujore, si peshk. [9] Në disa kontekste, veçanërisht në akuakulturë, peshku e vërtetë janë të referuara si finfish (ose peshk fin) për të dalluar ata nga këto kafshë të tjera. Peshk Shumë mund të merrni frymë ajri nëpërmjet një shumëllojshmëri të mekanizmave. Lëkurë e ngjalat anguillid mund të thithin oksigjen. Zgavër buccal e eel elektrike mund të marrë frymë e ajrit. Catfishes e familjeve Loricariidae, Callichthyidae, dhe Scoloplacidae thithin ajrin përmes traktet e tyre ndihmon tretjen e ushqimit. [12] Lungfish dhe bichirs kanë çiftëzohet mushkëri të ngjashme me ato të tetrapods dhe duhet sipërfaqe të përmbaj ajër të pastër përmes gojës dhe të kalojë ajrit kaluar jashtë nëpër gushë. GAR dhe bowfin kanë një vascularized notuar fshikëz që funksionon në të njëjtën mënyrë. Loaches, trahiras, dhe mustak shumë frymë duke miratuar ajrit nëpër zorrë. Mudskippers frymë nga thithjen e oksigjenit përmes lëkurës (e ngjashme me bretkosat). Një numër i peshqve kanë evoluar ashtu-quajtur organet accessory frymëmarrje se oksigjenit ekstrakt nga ajri. Peshk Labyrinth (të tilla si gouramis dhe bettas) kanë një organ labirint mbi gushë që kryen këtë funksion. Një peshk disa të tjera kanë struktura i ngjan organet labirint në formë dhe funksion, më veçanërisht snakeheads, pikeheads, dhe familjes mustak Clariidae. Ajrit Frymëmarrja është kryesisht e përdorimit të peshkut që banojnë cekët, ujërat sezonale ndryshueshme ku përqëndrimit të ujit e oksigjenit mund të sezonale rënie. Peshqit e varur vetëm nga oksigjenin e tretur, të tilla si purtekë dhe cichlids, shpejt mbyt, ndërsa ajri-breathers mbijetojnë për kohë të gjatë, në disa raste në ujë që është pak më shumë se prapambetur me lagështi. Në më ekstreme, disa ajër-peshk frymë janë në gjendje të mbijetojnë në Burrows lagështirë për javë pa ujë, duke hyrë në një shtet të aestivation (letargji e verës) deri returns.Tuna ujit gushë brenda kokës. Kreu i peshkut është i orientuar feçkë-poshtë, me qëllim kërkim drejt mouth.Fish mund të ndahet në breathers ajër i domosdoshëm dhe breathers fakultativ ajrit. Ajrit breathers Obligativ, të tilla si lungfish afrikane, duhet të thithin ajër periodikisht ose ata më merret fryma. Ajrit breathers Fakultativ, të tilla si plecostomus mustak Hypostomus, vetëm thithin ajrin në qoftë se ata kanë nevojë për të dhe do të kundërtën mbështeten në gushë e tyre për oksigjen. Më të frymëmarrje ajri peshku janë breathers fakultativ ajrit që të shmangur koston energjik e në rritje në sipërfaqe dhe koston palestër të ekspozimit në sipërfaqe grabitqarët. [12] Peshku i kanë mbyllur sistem-loop qarkullon. Pompa zemrës gjakut në një lak të vetme në të gjithë trupin. Në peshk shumicën e zemrës përbëhet nga katër pjesë, duke përfshirë dy dhomat dhe një hyrje dhe dalje. [13] Pjesa e parë është venosus sinus, një hollë krye me mure që mbledh gjaku nga venat e peshkut e para duke e lejuar atë të rrjedhë në pjesa e dytë, atrium, e cila është një dhomë të madhe muskulare. Atrium shërben si një antechamber mënyrë, dërgon gjakun që pjesa e tretë, barkushe. Barkushe është një tjetër trashë-mur, dhomë muskulor dhe pompat gjak, së pari në pjesën e katërt, arteriosus kokëza, një tub i madh, dhe pastaj të zemrës. Arteriosus bulbus lidhet me Aorta, përmes të cilave gjaku rrjedh në gushë për oxygenation

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Stampa:MSW3 Groves