Isniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isniq
Isnik
Fshat
Vendndodhja
Isniq is located in Kosova
Isniq
Isniq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 564 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 27″ Veri

20° 18′ 10″ Lindje

Popullsia 3871 banorë (2011)

Isniq është një vendbanim në komunën e Deçanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Isnik.

Fshati Isniqi është më i madhë në komunën e Deçanit. Është i vetmi fshat që pjes e tij jan të përbëra 5 male, ato kan një pamje mahnitse. Malet ndahen në: Roshkodol, Zllonopoj, Belle, Milishevc dhe Pleqja.

Isniqi është një ndër fshatrat më të mëdha në Kosovë, ka një zhvillim te mirë kulturor. Dallohet nga fshatrat tjera në komunën e Deçanit me numerë të banorëve, me objekte kulturore e tradicionale, me bjeshkët që i ka në pronë etj. Isniqi është një fshat me lashtësi të madhe që e bën një fshat me vlera karakteristike. Njerat nga veçorit e tij është bukurit natyrore që i ka (bjeshkët). Bjeshkët e Isniqit ndahen në 5: Roshkodol, Milishevc, Pleqe, Zllonopoj, Belle.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]