Lloqani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lloqan
Fshat
Vendndodhja
Lloqan is located in Kosova
Lloqan
Lloqan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 579 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 28″ Veri

20° 16′ 51″ Lindje

Lloqan është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë.

Fshati Lloqan është një nga fshatrat më të vjeter te komunes të Deçanit dhe është i permendur edhe ne defterin e perandoris osmane te vitit 1485, i banuar nga fisi Thaç, Hotë dhe Krasniqe qe nga kohrat e lashta.

Emri Lloqan rrjedh nga fjalori shqiptaro-sllav me domethënje Rekë.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]