Vokshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Voksh
Fshat
Vendndodhja
Voksh is located in Kosova
Voksh
Voksh
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike E vokshit
Lartësia 593 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 28″ Veri

20° 16′ 22″ Lindje

Popullsia 570 banorë (2011)

Voksh është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Fshati është i banuar nga fisi Thaç nga ku dhe rrjedh familja e Sulejman Vokshit, Beqir Vokshit dhë Asim Vokshit.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 570 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]